- 2025-02-06
- Zintegrowani
ADHD u dzieci jest już zaburzeniem występującym i diagnozowanym na tyle często, że coraz większa liczba osób ma jego świadomość i wie, że należy udać się po profesjonalną pomoc. Sprawa ma się jednak inaczej w przypadku osób dorosłych. Choć ADHD diagnozuje się przede wszystkim w wieku dziecięcym, nie oznacza to, że zmagać z nim nie muszą się starsi. Sprawdź, na czym polega rozpoznanie ADHD u dorosłych i jak sobie z nim radzić w codziennym życiu.
Objawy ADHD u osób dorosłych
Według różnych badań ADHD występuje u 5-10% dzieci, a u nawet połowy z nich problem nie ustępuje wraz z wejściem w dorosłe życie. Część z tych osób jest w stanie funkcjonować na co dzień bez większych problemów, ponieważ zaburzenie zostało zdiagnozowane odpowiednio wcześnie, dzięki czemu możliwe było wdrożenie psychoterapii lub leków. W niektórych przypadkach jednak nie dochodzi do zdiagnozowania ADHD w wieku dziecięcym, przez co dana osoba musi borykać się z trudnościami dotyczącymi różnych sfer życia.
Podstawowe symptomy ADHD u dorosłych są zbliżone do tych, które występują u najmłodszych, lecz występują pewne różnice. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi objawia się trudnością z koncentracją i zachowaniem uwagi, impulsywnością oraz nadmierną aktywnością. Z racji konieczności wykonywania obowiązków zawodowych osoby dorosłe często muszą radzić sobie z problemem dotyczącym planowania, dotrzymywania terminów, czy spóźniania się. Mogą pojawić się również trudności w obecnych relacjach z innymi osobami, jak i też w nawiązywaniu nowych. Nieleczone ADHD w wieku dorosłym może przyczyniać się do powstawania innych problemów natury psychicznej, np. obniżonej samooceny oraz depresji.
Rozpoznanie ADHD u dorosłych
Problemem związanym z ADHD u osoby dorosłej, jest częste lekceważenie występujących objawów lub mylenie ich z innymi zaburzeniami. Niekiedy ich pojawianie przypisuje się np. zaburzeniom obsesyjno-kompulsywnym. Osoby, u których występują objawy, często nie zdają sobie sprawy z tego, że diagnoza ADHD u dorosłych w ogóle istnieje. Mogą odczuwać stałe uczucie niepokoju, co w połączeniu z problemami w pracy, czy nieumiejętnością nawiązywania kontaktów towarzyskich może przełożyć się na chwiejność nastroju i niską samoocenę. Objawy ADHD u osób dorosłych we wszystkich tych sferach powinny skłonić do rozważenia zwrócenia się po profesjonalną pomoc.
Specjalista, który będzie przeprowadzał diagnozę, zwróci uwagę np. na stosowanie strategii kompensacyjnych, czyli nadmiernego unikania danych sytuacji czy konieczności kontroli; jak i też na ewentualne uwarunkowania genetyczne, czyli występowanie ADHD u innych członków rodziny. Zdiagnozowanie ADHD u osób dorosłych pomoże w zrozumieniu natury trudności, a także pozwoli wypracować strategie, dzięki którym pacjent będzie mógł odczuć poprawę w codziennym funkcjonowaniu i jakości życia.
Jak radzić sobie z ADHD u dorosłych?
Następnym krokiem do tego, jak radzić sobie z ADHD u dorosłych, jest ustalenie indywidualnego planu terapeutycznego. Obejmuje on działania o różnym charakterze. Podstawą jest psychoterapia dla dorosłych, dzięki której pacjent ma szansę zrozumieć swoje myśli oraz zachowania. Łączy się to często z innymi formami edukacji, np. udziałem w grupach wsparcia i warsztatach. Terapia ADHD u dorosłych polega też na nauce praktycznych umiejętności, które ułatwią codzienne funkcjonowanie – organizacji, planowania, czy komunikacji. Ważnym elementem tego jest także wsparcie osób z najbliższego otoczenia pacjenta, zarówno w domu, jak i w pracy. W razie potrzeby terapia ADHD dorosłych może obejmować również opiekę psychiatryczną i wdrożenie leczenia farmakologicznego. Środki te dobierane są do indywidualnej sytuacji danej osoby. Terapeuta zaleca je po przeprowadzeniu specjalistycznej diagnozy, dlatego jest to tak ważny element w wieloetapowym procesie, jakim jest leczenie ADHD u osoby dorosłej.