Coraz popularniejszą formą pomocy psychologicznej jest psychoterapia online. Na jej popularność wpłynęła w dużej mierze sytuacja w czasie pandemii i potrzeba dostosowania się do trudnych okoliczności. Zalety pomocy psychologicznej przez Internet sprawiły jednak, że wiele osób decyduje się na taką współpracę również dziś. Przedstawiamy, jak działa pomoc online oraz dlaczego warto ją wybrać.

Jak działa psychoterapia online?

Istotą psychoterapii online jest to, że pacjent nie musi udawać się na wizytę do specjalisty, lecz odbywa się ona w jego domu. Do rozmowy potrzebny jest sprzęt z dostępem do Internetu oraz kamery. Psycholog oraz pacjent łączą się za pomocą platformy do spotkań online, np. Zoom, czy Google Meet. Zanim uznasz, że psychoterapia online to odpowiednia forma pomocy właśnie dla Ciebie, warto upewnić się, że masz do dyspozycji sprawny komputer lub tablet, a także odpowiedniej jakości łącze sieciowe, które pozwoli na rozmowę bez zakłóceń czy zrywania połączenia.

Podczas pierwszych spotkań, tak samo jak w przypadku tradycyjnych wizyt w gabinecie, specjalista omawia z klientem cele terapii, ustala zasady współpracy oraz poznaje pacjenta i jego historię, aby zbudować relację lub móc postawić diagnozę, czy też sformułować zalecenia co do dalszych kroków. Możliwe są zarówno pojedyncze konsultacje z psychologiem online, jak też regularne sesje i długoterminowa psychoterapia.

Czym psychoterapia online różni się od tradycyjnej?

Mimo stosunkowo podobnego przebiegu całego procesu, pomoc psychoterapeutyczna online ma kilka różnic w stosunku do tradycyjnych spotkań z psychologiem w gabinecie. Przede wszystkim jest to dla wielu pacjentów opcja wygodniejsza, ponieważ nie muszą dojeżdżać na każde spotkanie. Można w ten sposób zaoszczędzić czas, a także pieniądze. Jest to szczególnie cenione przez klientów, którzy mieszkają daleko od wybranego specjalisty, np. w mniejszej miejscowości, gdzie dostęp do usług psychologicznych może być ograniczony. Terapia online to też korzystna opcja dla osób, które nie mają stałego grafiku codziennych zajęć, czy pracują w elastycznym czasie pracy, przez co trudno im wygospodarować czas na regularne wizyty. Często ze współpracy z psychologiem online korzystają również rodzice, którzy nie mają z kim zostawić malutkiego dziecka na dłużej pod czyjąś opieką.

Dużą różnicą, jaką cechuje się pomoc psychoterapeutyczna online, jest oczywiście otoczenie, w jakim odbywają się rozmowy. Pacjent przebywa we własnym domu, w znanym sobie środowisku, a nie w zupełnie nowym i obcym miejscu, jakim jest gabinet specjalisty. Z jednej strony może być to korzystne ze względu na większą swobodę klienta i brak konieczności zmagania się z ewentualnymi oporami wynikającymi z zaburzeń, z którymi zgłasza się dana osoba. Z drugiej jednak, może to generować pewne ograniczenia. Pacjent musi zorganizować sobie ustronne miejsce, w którym będzie mógł swobodnie rozmawiać, bez obawy zakłócenia spotkania przez innych domowników. Psychoterapia w Warszawie, również w formie online, dostępna jest w ZINTEGROWANI Centrum Diagnozy i Terapii.

Skuteczność psychoterapii online

Jak pokazują dostępne badania, psychoterapia przez Internet może być równie skuteczna, jak jej tradycyjna forma. Pacjenci mogą otrzymać taką samą wiedzę oraz narzędzia do walki ze swoimi problemami, jak podczas wizyt w gabinecie. Nie oznacza to jednak, że psychoterapia w formie online będzie odpowiednia dla każdego. Każdy przypadek jest inny, lecz można wyróżnić okoliczności, w których zaleca się pomoc w stacjonarnej formie. Niektóre zaburzenia oraz problemy psychiczne mogą wymagać większej kontroli terapeuty nad przebiegiem spotkań. W przypadku epizodów psychotycznych czy zagrożenia samobójstwem pacjenta lepiej, aby obie strony rozmowy nie dzieliła odległość, a specjalista mógł w razie potrzeby interweniować. Skuteczność psychoterapii online może być mniejsza również u niektórych osób z problemami o charakterze społecznym. Sama wizyta w gabinecie może być bowiem dla nich elementem terapii i przezwyciężania lęków oraz oporów, z którymi zmagają się na co dzień.