Z trudnościami natury emocjonalnej, czy społecznej mogą zmagać się nie tylko dorośli, lecz również dzieci. Najlepszym rozwiązaniem może być wówczas wizyta u psychologa. Problemem jest jednak to, że dziecko, rzecz jasna, nie zakomunikuje samodzielnie o tym, a zauważenie tego rodzaju problemów i potrzeby leży po stronie rodziców lub opiekunów. Zapoznaj się z kilkoma przygotowanymi przez nas poradami dotyczącymi tego, kiedy iść z dzieckiem do psychologa.

Kiedy do psychologa z dzieckiem?

Kiedy do psychologa z dzieckiem? Nie da się określić jednoznacznej reguły co do tego, kiedy psycholog dla dziecka będzie odpowiednim wyjściem. Każdy przypadek jest inny i powinien być rozpatrywany indywidualnie, ponieważ każda osoba w inny sposób reaguje na różne wydarzenia i okoliczności. To, co dla jednego dziecka może być trudnym do pokonania samodzielnie wyzwaniem, dla drugiego może nie stanowić żadnego problemu. Warto jednak obserwować swoje pociechy pod kątem kilku obszarów, w których ewentualne kłopoty mogą być najbardziej widoczne.

Sygnałem, że wizyta dziecka u psychologa może być potrzebna, są wszelkie nagłe zmiany w zachowaniu. Mogą one objawiać się w różny sposób – zarówno nadmierną agresją i trudnością w kontrolowaniu emocji, jak też wycofaniem, czy długotrwałym smutkiem, drażliwością  i apatią. Alarmujące mogą być również komunikaty o problemach dziecka dotyczących różnych sfer życia – nie tylko zachowania w domu, jak też w szkole, czy kontaktach towarzyskich. Może się zdarzyć, że Twoja pociecha ma problemy z występującymi u niej emocjami i wtedy pojawiają się również objawy somatyczne, których nie da się powiązać z innymi problemami medycznymi – bóle brzucha, kłucie w klatce piersiowej, czy problemy ze snem. Bez wątpienia po pomoc należy udać się w przypadku zachowań nietypowych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie lub nawet mogą być niebezpieczne dla dziecka czy jego otoczenia. Należą do nich nawet samookaleczenia, czy myśli samobójcze.

Sytuacjami, kiedy dziecko potrzebuje psychologa, są też różnego charakteru kryzysy rodzinne. Trudność dla dziecka mogą stanowić konflikty pomiędzy członkami rodziny, czy rozwód rodziców. Kilkulatek lub nastolatek może nie poradzić sobie także z poważną chorobą bądź śmiercią kogoś bliskiego. Sami dorośli z otoczenia dziecka muszą w takich okolicznościach radzić sobie z własnymi intensywnymi emocjami, a niekiedy przez natłok obowiązków nie mają też czasu dla swoich pociech, co dodatkowo potęguje niepokój, niepewność i niezrozumienie sytuacji u najmłodszych.

Osobną dziedziną, którą zajmuje się psycholog dziecięcy, jest diagnozowanie wszelkiego rodzaju zaburzeń rozwojowych. Należy do nich diagnoza ADHD u dzieci, czy też diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Jak powiedzieć dziecku o wizycie u psychologa?

Jednym z powodów, przez które rodzice niekiedy rezygnują z pomocy, jest obawa o to, jak dziecko zareaguje na wiadomość o zapisaniu go do specjalisty. Często stosowaną praktyką jest w związku z tym w pierwszej kolejności rozmowa psychologa z rodzicem. Specjalista po poznaniu sytuacji, z jaką zgłasza się opiekun, zaleci, jakie postępowanie będzie najkorzystniejsze. Każdy przypadek należy rozpatrzyć w sposób indywidualny. Najczęściej zaleca się jednak po prostu szczerość i otwartość w stosunku do dziecka. Kłamstwa lub próby zaprowadzenia do psychologa bez świadomości dziecka nie kończą się z reguły pozytywną reakcją. Dziecięcy psycholog w Warszawie dostępny jest w ZINTEGROWANI Centrum Diagnozy i Terapii. Jeśli masz co do tego obawy, specjalista poinstruuje Cię, jak powiedzieć dziecku o wizycie u psychologa.

Pierwsza wizyta u psychologa z dzieckiem

Pierwsza wizyta u psychologa z dzieckiem to przede wszystkim wywiad i obserwacja. Dzięki temu specjalista poznaje pacjenta, a także jest w stanie dokonać pierwszej oceny, co do tego, z jakimi trudnościami może zmagać się pociecha. Spotkanie służy poznaniu potrzeb, a także zbudowaniu relacji, dzięki której dziecko będzie skłonne zaufać osobie, z którą rozmawia. Rozmowa odbywa się w atmosferze i warunkach jak najbardziej przyjaznych maluchowi oraz dostosowanych do jego wieku. Do dyspozycji mniejszych dzieci mogą być np. zabawki, które pomogą w pokonaniu stresu związanego z nowym miejscem i obcymi osobami wokół. Każdorazowo psycholog dla dziecka dobiera metody, które będą odpowiednie dla konkretnego, indywidualnego przypadku – stąd również zalecana wcześniejsza konsultacja z rodzicami.