Relacje w rodzinie mogą cechować się różną dynamiką, a także wymagać pokonywania różnorodnych przeszkód. W zależności od konkretnej rodziny, do wspólnego i codziennego funkcjonowania są niekiedy zmuszone osoby o różnych charakterach, stylach życia, a także z różnych pokoleń. Nietrudno w takiej sytuacji o konflikty oraz inne okoliczności, których rozwiązanie w samodzielny sposób może osoby te przerosnąć. Trudne relacje rodzinne może pomóc naprawić terapeuta rodzinny – sprawdź, kiedy warto skorzystać z jego usług.

Czym jest terapia rodzinna?

Podczas terapii rodzinnej terapeuta pracuje z poszczególnymi członkami rodziny, których dotyczy dany problem. Rozmowy mogą odbywać się zarówno wspólnie, jak też, w razie potrzeby, indywidualnie. Cały proces ma na celu rozwiązanie określonych problemów, a w konsekwencji poprawę jakości życia członków rodziny i ich wzajemnych relacji. Tak, jak w przypadku innych rodzajów terapii, również terapia rodzinna może mieć charakter krótkotrwałych konsultacji lub długotrwałej współpracy. W ZINTEGROWANI Centrum Diagnozy i Terapii dostępna jest także psychoterapia rodzin online.

Praca ze specjalistą rozpoczyna się od spotkania wstępnego. Na nim terapeuta poznaje rodzinę, jej historię, a także problemy. Zbiera niezbędne informacje do oceny sytuacji, aby wspólnie z klientami móc ustalić cele terapii. W kolejnych etapach dochodzi do rozpoznania i analizy konkretnych wzorców zachowań, a specjalista dobiera różne techniki pracy z rodziną. Klienci uczą się, jak przełamywać trudności komunikacyjne w rodzinie i wdrażać pozyskaną wiedzę i umiejętności na co dzień, aby odbudować wzajemne zaufanie, wzmocnić więzi i zażegnać konflikty.

Kiedy skorzystać z terapii rodzinnej?

W praktyce psychoterapia rodzinna obejmuje różnorodne przypadki, w których rodziny zmagają się zarówno z problemami dotyczącymi jej funkcjonowania jako całości, jak też trudnościami w kontaktach poszczególnych ich członków. Może pomóc w wypadku problemów w relacjach na linii rodzice-dziecko, rodzice-dziadkowie, rodzina-nowy partner jednego z członków oraz wielu innych. To, kiedy terapia rodzinna będzie dobrym rozwiązaniem, zależy w znacznym stopniu od chęci potencjalnych uczestników terapii do zmian i poprawy relacji.

Najczęściej sytuacje, w których potrzebna jest terapia, wynikają z trudności komunikacyjnych, wzajemnych negatywnych ocen i oskarżeń, a także długotrwałych konfliktów, np. wynikających z różnych stylów życia i światopoglądów. Oprócz tego prawidłowe relacje w rodzinie mogą zostać zaburzone w wyniku wszelkiego rodzaju kryzysów. Należą do nich śmierć lub choroba jednego z członków, rozwód, czy duże zmiany wynikające z nowej pracy bądź miejsca zamieszkania. Zaburzone relacje w rodzinie są również charakterystyczne dla rodzin, w których dochodzi do problemów z uzależnieniami, czy przemocą. Na terapię często decydują się także rodzice wraz z dziećmi. Problemy mogą dotyczyć zarówno rodzicielstwa, jak też zaburzeń lub zachowań problemowych u dzieci. Katalog ten nie jest oczywiście zamknięty. Relacje w rodzinie są na tyle różne, że w każdym przypadku konieczna jest indywidualna ocena specjalisty.

Korzyści terapii dla rodzin

Tylko pod warunkiem chęci współpracy wszystkich uczestników terapii może ona przynieść wiele korzyści dla rodziny jako ogółu, a także poszczególnych jej członków indywidualnie. Osoby pracujące z terapeutą uczą się rozpoznawania emocji u siebie i innych, radzenia sobie z trudnościami, a także konstruktywnego rozwiązywania problemów. Przekłada się to na lepszej jakości relacje z rodziną. Następuje poprawa komunikacji, a co za tym idzie, także wzajemnego zrozumienia. To z kolei prowadzi do odnowienia lub wzmocnienia więzi rodzinnych. Osoby, które uczestniczyły w danych problemach, mogą też odzyskać poczucie bezpieczeństwa i wsparcia we własnej rodzinie.