Kryzysy i trudności w relacjach pomiędzy partnerami w związku są czymś zupełnie naturalnym, zdarzającym się każdej parze. W większości przypadków osoby te są w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie, poprawiając tym samym jakość wspólnego życia. W niektórych sytuacjach jednak problemy mogą być na tyle poważne, że partnerzy mogą potrzebować pomocy z zewnątrz. Dobrą decyzją będzie wówczas wizyta u psychoterapeuty. Sprawdź, na czym polega terapia dla par i czy jest ona skuteczna.

Na czym polega terapia par?

Terapie dla par są jedną z form terapii, które dedykowane są dla osób będących ze sobą w związku. Ich tematyka skupia się na rozwiązywaniu problemów między partnerami, poprawie komunikacji między nimi, a w konsekwencji poprawie jakości wspólnego życia. Terapeuta pomaga partnerom zidentyfikować przyczyny ich problemów, zrozumieć motywy działania drugiej osoby oraz jej emocje, a także zwiększyć samoświadomość. Pełni niejako rolę neutralnego mediatora – nie ocenia, nie staje po żadnej ze stron, pozwala wypowiedzieć się obojgu partnerom w bezpiecznych, komfortowych warunkach.

Każda terapia dla dwojga rozpoczyna się od konsultacji wstępnych, na których terapeuta przeprowadza wywiad, zbierając informacje o związku, partnerach, a także ich problemach. Ustalane są również zasady współpracy. Następne kroki skupiają się na stworzeniu bezpiecznej przestrzeni do rozmowy, zrozumieniu wzorców interakcji i emocji, a także wprowadzaniu i utrwalaniu zmian w zachowaniach partnerów i ich relacji. Terapia par w Warszawie dostępna jest w ZINTEGROWANI Centrum Diagnozy i Terapii.

Kiedy terapia par będzie dobrym rozwiązaniem?

Terapeuta od związków może korzystać z różnych podejść terapeutycznych oraz narzędzi. Współpraca może mieć zarówno charakter krótko-, jak i długoterminowy. Popularnym rozwiązaniem jest też terapia dla par online. Dzięki temu jest to pomoc, która sprawdza się w różnorodnych przypadkach i okolicznościach.

Najczęściej psychologiczna pomoc dla par jest wybierana ze względu na wszelkiego rodzaju kryzysy, konflikty i negatywne emocje towarzyszące relacji w związku. Oznaką, że związek potrzebuje pomocy, mogą być częste, regularne kłótnie, czy długotrwałe unikanie rozmów i innych form kontaktu. Konflikty między partnerami mogą wynikać również z różnic w oczekiwaniach co do wspólnego życia – np. chęci posiadania dzieci.

Kryzysy w związkach są często wynikiem zdrady jednego z partnerów. Terapia może pomóc odbudować zaufanie lub też, w przypadku braku chęci dalszego wspólnego życia, przyczynić się do wypracowania akceptowalnych dla obu stron warunków pokojowego rozstania. Terapie dla par to także sposób na przezwyciężenie problemów w sferze intymnej.

Współpraca z terapeutą nie musi odbywać się jednak wyłącznie w sytuacjach konfliktowych, czy kryzysowych. Niektóre pary decydują się na terapię, aby zapobiec problemom. Dzięki pracy ze specjalistą relacja w związku może się poprawić, a partnerzy mogą lepiej zrozumieć wzajemne emocje, zachowania i oczekiwania.

Czy terapia par jest dla każdego?

Skuteczność terapii małżeńskiej oraz terapii par jest potwierdzona badaniami. Partnerzy mogą lepiej zrozumieć się nawzajem, poprawić jakość komunikacji, wzmocnić więzi, a także rozwijać się indywidualnie. Warunkiem, aby mogło się tak stać, jest jednak chęć obydwu stron do pracy nad sobą i współpracy ze specjalistą. Bez zaangażowania partnerów terapia małżeńska lub terapia par nie przyczyni się do poprawy relacji.

Czy terapia dla par jest skuteczna? Jeszcze jednym czynnikiem, który na to wpływa, jest elastyczność i otwartość osób, które w niej uczestniczą. Decydując się na taki krok, musisz mieć świadomość, że prawdopodobnie zarówno w zachowaniu partnera, jak i Twoim kryją się szkodliwe wzorce. Gotowość do ich zmian, a także do refleksji nad nimi jest niezbędna, aby zaszły jakiekolwiek zmiany we wspólnym życiu każdej z par.