Psychoterapia jest procesem, który może pomóc w szerokiej gamie problemów emocjonalnych, psychicznych oraz życiowych. Skorzystanie z pomocy specjalisty nie musi oznaczać tego, że zmagasz się z zaburzeniami lub problemami psychicznymi, ponieważ może on wesprzeć również, np. w kryzysach życiowych, bez konieczności diagnozowania. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat tego, na czym polega psychoterapia i w jakich sytuacjach warto się na nią zdecydować.

Psychoterapia – co to takiego?

Psychoterapia opiera się na regularnym kontakcie pacjenta z psychoterapeutą. Specjalista prowadzi rozmowy tak, aby jak najlepiej poznać osobę, która się do niego zgłasza i zbudować więź pozwalającą na zaufanie. Pomaga zrozumieć myśli i zachowania pacjenta, a także wskazuje, w jaki sposób może on zmienić swoje postępowanie, aby poprawić jakość swojego życia lub poradzić sobie z trudnościami, z którymi się zmaga. Jeśli zastanawiasz się nad zagadnieniem „psychoterapia – co to takiego”, warto podkreślić, że mogą zdecydować się na nią nie tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi. Powodem do wizyty u specjalisty może być też jedynie potrzeba zasięgnięcia pomocy w określonej kwestii życiowej i chęć poprawienia swojego komfortu psychicznego.

Psychoterapia w Warszawie prowadzona jest w ZINTEGROWANI Centrum Diagnozy i Terapii. Jeśli zastanawiasz się, czy potrzebujesz regularnego wsparcia, warto umówić się najpierw na pojedynczą konsultację psychologiczną. W naszej ofercie znajduje się także psychoterapia młodzieży i dzieci.

Psychoterapia – jak działa?

Cele psychoterapii są ustalane wspólnie z pacjentem na pierwszych wizytach. Determinują one również jej dalszy przebieg. Dzięki kontaktowi ze specjalistą możesz zrozumieć źródła swoich problemów i zwiększyć swoją samoświadomość, co pozwoli na pracę nad zmianą poszczególnych sposobów myślenia, czy zachowania. Główny cel przyświecający psychoterapii jest jednak zawsze wspólny – poprawa jakości i satysfakcji z życia pacjenta.

W czasie pierwszych spotkań psychoterapeuta poznaje trudności i oczekiwania pacjenta. W razie potrzeby dopytuje o jego historię życia, dotychczasowe doświadczenia z psychoterapią, czy innego rodzaju problemy zdrowotne. Omawiane są też szczegóły współpracy – częstotliwość wizyt, czy koszty.

Podczas kolejnych wizyt terapeuta skupia się już stricte na pracy terapeutycznej – zgłębia wspólnie z pacjentem jego problemy, analizuje je, a także rozpoznaje wzorce myślenia i zachowania. Proponuje też techniki, które mają za zadanie pomóc pacjentowi w pracy nad nieadaptacyjnymi myślami i nawykami. Postęp w pracach jest na bieżąco omawiany i monitorowany. Jest to oczywiście jedynie uproszczony zarys tego, jak wygląda cały proces. Warto bowiem pamiętać, że psychoterapia – jak działa, zależy od indywidualnego charakteru problemów, z jakimi się zmagasz, czy metod stosowanych przez specjalistę. O wszystkim dowiesz się podczas pierwszych wizyt konsultacyjnych. Co ważne, spotkania z terapeutą nie muszą już odbywać się jedynie w tradycyjny sposób, czyli w gabinecie. Popularnym i wygodnym dla wielu klientów rozwiązaniem jest psychoterapia online, w której możesz uczestniczyć sprzed ekranu swojego komputera lub tabletu.

Psychoterapia – czy warto?

Często zadawanym pytaniem przez pacjentów mających wątpliwości, czy powinni udać się pomoc, jest „psychoterapia – czy warto?”. Badania pokazują, że nawet do 80% osób odczuwa zauważalną poprawę jakości życia w wyniku przebytej terapii. Charakter zmian może być różnorodny. Przejawiać może się on w poprawie relacji z najbliższymi, czy po prostu codziennego samopoczucia, jak też nawet w całkowitej odmianie życia dzięki zrozumieniu występujących zaburzeń – np. po zdiagnozowaniu spektrum autyzmu. Ważny jest też dobór odpowiedniego dla siebie terapeuty, ponieważ w znacznej mierze ma to wpływ na fakt, jak przebiega psychoterapia. Każdy psychoterapeuta specjalizuje się w innych dziedzinach oraz stosuje inne metody pracy. Zawsze dochodzi też tak prozaiczna kwestia, jak czynnik ludzki – niekiedy specjalista może po prostu nie pasować pacjentowi charakterologicznie, czy pod względem podejścia. Przed zapisaniem się na terapię sprawdź, w czym specjalizuje się terapeuta, w jaki sposób pracuje oraz jakie są o nim opinie. Dzięki temu z pewnością będzie większa szansa na to, że na pytanie „psychoterapia – czy pomaga”, odpowiesz twierdząco. Jeśli odczuwasz zatem potrzebę zasięgnięcia po pomoc, udaj się do specjalisty i nie zastanawiaj się dłużej, terapia – czy warto.